همسران پاک پیامبر

 .

 خدیجه کبری (رضی‌الله عنها)

خداوند از آن بانوی پاکیزه، مادر مۆمنان و همسر سرور و رسولمان خشود باد.

در حقیقت وی از عالی قدرترین و فاضلترین زنان عصر خود بود تا جایی که در زمان جاهلیت به “طاهره” ملقب گردید.

آنگاه که مردم به رسول خدا ایمان نداشته و او را تکذیب می کردند، خدیجه به او ایمان آورد و وی را تصدیق نمود و با اموال خود در روزی که مردم مالشان را از رسول خدا دریغ می کردند، به یاری او شتافت و همه اموال خود را به او تقدیم نمود.

 
خاندان
خدیجه، فرزند خویلد، مادر فاطمه زهرا سلام الله علیها از خانواده‌ای اصیل و دارای شرافت در میان قریش بود که در قریش به علم و معرفت شناخته می شدند. اسدبن عبدالعزی پدربزرگ ایشان از برجستگان پیمان معروف به “حلف الفضول” بود.
 
 
  ثروت، تجارت و آشنایی با پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم
خدیجه کبری علیهاالسلام اموال فراوانی از پدر به ارث برده بود و با آن تجارت می کرد و در این راه از مردانی درست کار مدد می جست. اموال وی را بیشتر از هشتادهزار شتر که در مناطق مختلف مانند حبشه و مصر پراکنده بودند، نوشته اند. اداره کردن چنین مجموعه عظیم تجاری نمایه‌ای از قوت و تدبیراین بانوی بزرگ است.
در بین کسانی که به عنوان کارگزاران امین خدیجه کبری علیهاالسلام به تجارت پرداخته‌اند نام محمد امین صلی الله علیه و آله و سلم نیز به چشم می خورد. ایشان در سن بیست و پنچ سالگی برای تجارت رهسپار شام شدند.

 ازدواج

 با چنین سفرهایی خدیجه کبری علیهاالسلام با روحیات حضرت رسول صلوات الله علیه آشنا شد. خدیجه کبری با دقت نظری که در انتخاب همسر داشت، آنگاه که امانتداری، صداقت، وفا، پاکی و تربیت رسول اکرم را مشاهده کرد، بعد از اینکه وی از سفر تجارت شام بازگشت، شخصی را به سوی آن حضرت فرستاد و از وی خواستگاری نمود. و این در حالی بود که وی در بین قبیله‌اش دارای منزلت و ارزش والایی بوده و زنی ثروتمند و مرفه بود تا جایی که هر فردی علاقه‌مند به ازدواج با او بود، اما ایشان با رضایت کامل حاضر به ازدواج با محمد امین صلوات الله علیه گردید.
ازدواج با مردی فقیر و یتیم نشانگر آن بود که ایشان ارزش را در کمالات روحی جستجو می‌کند نه در وفور ثروت دنیوی و این درسی است برای همیشه تاریخ .
مراسم خواستگاری با حضور عموی پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم جناب ابوطالب علیه السلام و ورقة بن نوفل پسر عموی خدیجه که مردی دانشمند و گریزان از پرستش بت‌ها بود، انجام شد.

 
بعثت و نهایت همکاری با پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم
پانزده سال بعد از این ازدواج مهم ترین واقعه خلقت روی داد . محمد امین صلی الله علیه و آله وسلم به رسالت مبعوث گردید.
خدیجه کبری سلام الله علیها اولین زنی بود که به دعوت الهی خاتم الانبیاء صلوات الله علیه و آله پاسخ مثبت گفت. 
می توان فعالیت‌های مهم خدیجه کبری علیهاالسلام را در مواردی خلاصه نمود:
۱ـ پشتیبانی مالی: ایشان تمام ثروت خود را در اختیار شوی گرامیش صلوات الله علیه قرار داد و از این رهگذر نه چشمداشتی داشت و نه خود را صاحب اختیار در تصمیم گیری‌های پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم می‌دانست، حمایتی همه جانبه و بی‌دریغ . در هیچ منبعی ذکر نشده که ایشان محدودیتی برای هزینه اموال اش قرار داده باشد و یا منتی متوجه رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم نموده باشد.

۲ـ امداد روحی: در شرایطی که پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم مشغول به انجام رسالت الهی خویش بودند و در این راه آزار واذیت فراوان مشرکین شامل آزارهای روحی ( مجنون، ساحر و دروغگو خوانده شدن ) و آزارهای جسمی ( قطع فروش طعام، زباله بر سر ریختن و دشنام و سنگ باران نمودن و …) به ایشان وارد می‌آمد، این حضرت خدیجه علیهاالسلام بود که ایشان را تسکین می‌داد و مایه آرامش زندگی خصوصی‌شان می‌شد. اگر رسول الله صلی الله علیه و آله وسلم درون منزل هم تحت فشار قرار می گرفتند، کار بسیار سخت‌تر و موفقیت دشوارتر می‌گردید. این مطلب نیز بر عظمت شخصیت خدیجه کبری علیهاالسلام می افزاید.

۳ـ مشاورت: بنا بر نقل‌های مختلف خدیجه کبری علیهاالسلام در امور مختلف مورد مشورت قرار می‌گرفت. این نکته نیز نشانگر قوت فکری و اعتقاد پیامبر خدا صلی الله علیه و آله وسلم به توانایی های ایشان است .
نقش اموال خدیجه کبری علیهاالسلام در پیشبرد اسلام و یاری مسلمین به گونه ای مهم بود که در کتب مختلف از رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم احادیث مختلفی نقل شده.

 

احترام رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم
پس از وفات خدیجه کبری سلام الله علیها پیامبر علیه و علی آله السلام همسران متعددی ( بنا به مصلحت ) اختیار کردند، اما تا زمانی که ایشان در قید حیات بودند با هیچ زن دیگری ازدواج ننمودند. اما همیشه نسبت به مقام والای ایشان ادای احترام می‌نمودند و از ایشان به نیکی یاد می‌کردند. این تعلق خاطر به گونه ای بود که لطف پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم را شامل حال دوستان خدیجه کبری علیهاالسلام نیز می ساخت. از جمله آنکه هر گاه گوسفندی قربانی می‌کردند قطعه‌هایی را برای دوستان ایشان می‌فرستادند.

 

لطف خداوند به خدیجه کبری سلام الله علیها
 ۱ـ جبرییل سلام الله علیه به پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم عرض کرد :
یا محمد هذه خدیجة قد أتتک فاقرأها من ربها السلام و بشرها ببیت فی الجنة من قصب لا صخب فیه و لا نصب.
ای محمد ( صلی الله علیه و آله وسلم ) این خدیجه ( علیه السلام ) است که نزد تو می‌آید. به او از جانب خداوند سلام برسان و او را بشارت ده به خانه‌ای در بهشت از جواهر که نه ناله‌ای در آن است و نه رنجی.

۲ـپیامبر صلی الله علیه وآله و سلم به خدیجه کبری سلام الله علیها فرمودند :
یا خدیجة … إن الله عزوجل لیباهی بک کرام الملائکة کل یوم مرارا
ای خدیجه خداوند عزوجل در هر روز چندین بار نزد فرشتگان بلند مرتبه‌اش به وجود تو مباهات می‌کند .
امثال این موارد فراوان است و همگی از مقام والای خدیجه کبری سلام الله علیها نزد خداوند متعال حکایت می‌کند .

 
سرانجام
با رشد فزاینده گروندگان به اسلام ، فشار مشرکین بر ملسمین بیشتر شد تا جایی که تمام مسلمین را به شعب ابی‌طالب فرستادند و آنها را در مضیقه شدید از نظر ارتباط و تهیه مواد غذایی قرار دادند. این کار تا سال دهم بعثت ادامه یافت. مسلمین در این مدت از اموال خدیجه کبری علیهاالسلام و ابوطالب علیه السلام استفاده می‌کردند تا جایی که این اموال به پایان رسید. یک سال مانده بود که با امضای صلح نامه مسلمین از شعب خارج شوند که دو مصیبت بر پیکره اسلام و نبی مکرم صلی الله علیه وآله و سلم وارد آمد. وفات حامی بزرگ ایشان ابوطالب سلام الله علیه و درگذشت خدیجه کبری علیهاالسلام. سال وفات این دو اسوه جاودانه اسلام از سوی خاتم الأنبیاء ” عام الحزن ” نام یافت.
چهارده قرن از آن روزها می‌گذرد. جامعه مسلمین افراد سخت کوش فراوانی به خود دیده است اما نام خدیجه کبری علیهاالسلام نامی است که درخششی خاص دارد. زحمات این بانوی گرانقدر نباید از یادها و خاطره ها محو گردد.
 
 

یک پاسخ به “همسران پاک پیامبر”

یک نظر بگذارید

*

تقویم
بهمن ۱۳۹۴
ش ی د س چ پ ج
« دی    
 ۱۲
۳۴۵۶۷۸۹
۱۰۱۱۱۲۱۳۱۴۱۵۱۶
۱۷۱۸۱۹۲۰۲۱۲۲۲۳
۲۴۲۵۲۶۲۷۲۸۲۹۳۰
آرشیو ماهیانه