وسایل ارتباط جمعی


در استفتاء از حاکم شرع کردستان کاک حسن امینی

با توجه به پخش برنامه­های مبتذل و ناهنجار و بعضاً اشاعه­ی منکرات و جهت­گیریهای مغرضانه و هدفدار علیه دین اسلام از یک سو و هرز کردن و باطل نمودن اوقات بسیاری از زندگی مسلمانان، حکم شرعی استفاده از ماهواره و دیگر رسانه­های جمعی چیست؟

 

بسم الله و الحمدلله، والصلاة و السلام علی محمد رسول الله، و علی آله و اصحابه و من والاه

نخست باید بدانیم که حکم اولیه­ی هر چیز و هر قول و عملی إباحه است، یعنی قبل از این که حکمی از احکام پنجگانه از نصوص کتاب، سنّت و اجماع به آن تعلّق گیرد، یا اوصاف و ویژگی­های موجب و موجد آن احکام برایش ثابت و محقّق شود، انجام یا عدم انجام آن چیز یا قول و عمل مساوی الطرفین می­باشد، نه پاداشی و نه مجازاتی به آن تعلق نخواهد گرفت، موارد مورد سئوال شما یعنی ماهواره، اینترنت، گوشی تلفن همراه نیز از این قاعده­ی دینی خارج نیست.

 

 پس باید بررسی کنیم ببینیم از منابع احکام اسلامی برای این ابزار همه جا گیر و به روز حکمی منصوص داریم؟ پر واضح است که نه، چون نه در زمان پایه­ریزی این احکام، یعنی زمان نزول قرآن، حیات پاک رسول الله و امکان انعقاد اجماع، این مصنوعات بشری مورد بحث ما وجود داشته است و نه قرنها بعد از آن. پس باید این مسأله را بررسی کنیم که استفاده از اینها چه اوصاف و تبعات خیر یا شرّ را ایجاد می­کند، که تعلق گرفتن هر کدام از احکام پنجگانه به هر چیز با توجه به دارا بودن این خیرها یا شرّها به عبارت دیگر منافع یا ضررها بوده و خواهد بود.

با اندک دقّت و تأمّلی در اینها در می­یابیم و خواهیم فهمید که اشیاء و ابزار نامبرده و امثال اینها می­توانند در حالات مختلف و به کارگیری­های گوناگون، موجبات و علل احکام پنجگانه شرعی را بگیرند. مثلاً استفاده کردن از شبکه­های دینی و اخلاقی و علمی موردنیاز برای کسانی که بدون نگاه کردن به این شبکه­ها نتواند به این قضایا دست یابد حکم واجب می­گیرد زیرا این یک اصل اصول الفقهی است: (ما لا یتمّ الواجب إلّا به فهو واجب) هر چیزی که امری واجب بدون آن فراهم نشود آن چیز هم واجب می­گردد.

و برای کسانی که نگاه کردن به چنین شبکه­هایی آگاهی دینی، اخلاقی و علمی آنان را تقویت می­کند استفاده کردن از اینها حکم استحباب پیدا می­کند، و برای کسانی که مشاهده­ی این شبکه­ها چیزی بر معلومات و اخلاقیات آنان نمی­افزاید. استفاده کردن حکم مباح را پیدا می­کنند. امّا نگاه کردن به شبکه­های مخرب و فاسد کننده­ی عقیده و ایمان و اخلاق و تحریک کننده غرایز جنسی و حیوانی و بر هم زننده­ و سست کننده­ی بنیان خانواده، یا تزریق کننده­ی باورها و بینشهای خرافی و بدعتی مذهبی به جای اعتقادات اصیل و مستدّل و عقلائی دینی؛ قطعاً استفاده از چنین شبکه­هایی حرام می­باشد، چون آثار و نتایج این بهره­گیری واقع شدن و غرق شدن در فساد و محرّمات خواهد بود. نگاه کردن کسانی آگاه و راسخ در دین و اخلاق به شبکه­های خرافی و بدعتی به نام دین و مذهب، می­تواند حکم مکروه بگیرد و استفاده از اینترنت و گوشی همراه و امثالهم نیز دقیقاً مانند استفاده از شبکه­های ماهواره­ای است. با توضیحاتی که داده شد.

انسان مؤمن، مسلمان، متعهّد و با صداقت، خود می­تواند وظیفه­ و تکلیف خویش را نسبت به این ابزار و وسایل خیر و شرّ برای بشریّت، تعیین و مشخص نماید، و بدون خود فریبی از خیرات و منافع اینها استفاده لازم و مطلوب را برده و از شرّ و مضرّاتشان اجتناب و پرهیز نماید. و بداند که الله تعالی می­فرماید: (و هو معکم أینما کنتم) هر کجا باشید خداوند با شماست.

 

والسلام علینا و علی عبادالله الصالحین

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
منبع: مجله راه ما

 

۴پاسخ به “وسایل ارتباط جمعی”

 • مصطفی:

  سلام خدمت مدیر محترم وبلاگ
  امیدوارم خداوند متعال امثال کاک امینی را در پناه خود داشته باشد و سایه ایشان را از سر اهل سنت کم نکند.
  ان الله لمع المحسنین

 • صلاح الدین:

  امیدوارم که کاک حسن امینی به اشتباهات مفتی زاده پی برده باشد و خدا نکند که در باور به آنها تجحدید نظر نکند چون مبنای عقیده قرآن می باشد نه برداشتهای فیلسوفانه!!!!!!

 • بنده الله تعالی:

  سلام بر همه
  همین هایی هستند که نمی گزارند کارهای شورای مدیریت (مکتب قران )به خوبی پیش رود اخر یک شاگردساده چگونه می تواند اشتباهات استادش را اصلاح کند و به ان پی برد؟؟!!!
  خدا همه یمان را به راه راست هدایت کند
  امین

 • محمد:

  خوبست بدخواهان علامه شهید کاکه احمد مفتیزاده نیز می دانند راه حسن امینی از ایشان جداست.خدارا شکر میگوییم-حرف مکتب قران هم همین است که حسن امینی خائن به رهبر واستاد خود است وارتباطی با او ندارد ولی خائنانه اصرار بر استفاده از نام مکتب قران دارد.

یک نظر بگذارید

*

تقویم
بهمن ۱۳۹۴
ش ی د س چ پ ج
« دی    
 ۱۲
۳۴۵۶۷۸۹
۱۰۱۱۱۲۱۳۱۴۱۵۱۶
۱۷۱۸۱۹۲۰۲۱۲۲۲۳
۲۴۲۵۲۶۲۷۲۸۲۹۳۰
آرشیو ماهیانه