حکم روزه روز عاشورا

 

سوال:
روزه روز دهم محرم که معروف به روز «عاشورا» است، چه حکمی دارد؟

جواب:
آنحضرت صلی الله علیه وسلم روز دهم محرم – عاشورا- را روزه می گرفتند و صحابه را نیز به آن تشویق می نمودند، که در کتب حدیث روایات متعددی در این مورد وجود دارد؛
عن أبی قتادة: أن النبی صلى الله علیه و سلم قال: «صیام یوم عاشوراء إنی أحتسب على الله أن یکفر السنة التی قبله»
«روزه دهم ماه محرم، من گمان می کنم که خداوند گناههای یک سال گذشته را معاف بفرماید.» (صحیح مسلم، کتاب الصوم)
عَنْ بَعْضِ أَزْوَاجِ النَّبِىِّ- صلى الله علیه وسلم- قَالَتْ کَانَ رَسُولُ اللَّهِ- صلى الله علیه وسلم- یَصُومُ تِسْعَ ذِى الْحِجَّةِ وَیَوْمَ عَاشُورَاءَ وَثَلاَثَةَ أَیَّامٍ مِنْ کُلِّ شَهْرٍ.
از بعضی از همسران آنحضرت صلی الله علیه وسلم روایت شده است که آنحضرت صلی الله علیه وسلم روز نهم ذی الحجة (روز عرفه)، روز عاشورا و ۳ روز در هر ماه را روزه می گرفتند.

 

البته با توجه به اینکه یهود فقط روز عاشورا را روزه می گیرند، مسلمانان باید به خاطر تمایز از آنها روز نهم و دهم یا دهم و یازدهم را روزه بگیرند. از روایات حدیث و اقوال شارحین و فقهاء همین فهمیده می شود.
حدیثی در سنن ترمذی با این مضمون آمده است: عن ابن عباس: قال أمر رسول الله صلى الله علیه و سلم بصوم یوم عاشوراء، یوم العاشر.
رسول خدا صلی الله علیه وسلم ما را به روزه روز عاشورا امر می فرمود.
امام ترمذی در توضیح این روایت می فرماید: «روی عن ابن عباس أنه قال صوموا التاسع والعاشر وخالفوا الیهود.»؛ از ابن عباس روایت شده است که فرمود: روز نهم و دهم را روزه بگیرید، (و به این ترتیب) با یهود مخالفت کنید.)
همچنین در روایتی دیگر در سنن ابوداود آمده است:
عن عبدالله بن عباس قال: حین صام النبی صلی الله علیه وسلم یوم عاشوراء و أمرنا بصیامه قالوا: یا رسول الله إنه یوم تعظمه الیهود والنصاری. فقال رسول الله صلی الله علیه وسلم: «فإذا کان العام المقبل صمنا یوم التاسع.» فلم یأت العام المقبل حتی توفی رسو الله صلی الله علیه وسلم.
حضرت عبدالله بن عباس رضی الله عنهما می فرماید: زمانی که آنحضرت صلی الله علیه وسلم روز عاشورا را روزه می گرفت و ما را نیز به روزه این روز دستور می داد، (صحابه) عرض کردند: ای رسول خدا! این روز (عاشورا)، روزی است که یهود و نصارا نیز  آن را گرامی می دارند. رسول خدا صلی الله علیه وسلم فرمود: «سال آینده روز نهم را هم روزه می گیریم» اما هنوز سال آینده نیامده بود که آنحضرت صلی الله علیه وسلم رحلت فرمودند.
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
منبع: سنی آنلاین

 

۹پاسخ به “حکم روزه روز عاشورا”

 • یک مسلمان:

  شمااهل سنت ازدروغ بستن به پیامبرخسته نشدید تاکی میخواهیددرگمراهی بمانیدودیگران رابه گمراهی کشانید
  این حدیث جعلی واززمان امویان(لعنت الله علیهم)جعل شدچون میدانیم روزه ازبرای شکرانه است چون میگوییم ماه مبارک رمضان.انهاحضرت حسین(سلام الله علیه)راشهیدکردندوان روزراروزشادمانی قراردادندوگفتند الله دراین روز کشتی نوح رانجات داد یونس را ازدهان نهنگ نجات دادو…
  شما دوگناه بزرگ انجام میدهیدباروزه گرفتن روزعاشورا
  ۱٫دروغ بستن به پیامبر(چون پیامبرکاری خلاف قران انجام نمیدادقران نگفته روزعاشوراروزه بگیر)
  ۲٫شریک شدن درشادمانی قاتلین نوه ی پیامبر(ص)
  این چه دوستی ومحبتی است که شما بارسول الله داریدوقتی قاتلین نوه اش رادوست داریدوباانها شادمانی میکنید
  الله شماراهدایت کندهرچندالله برقلبهای شما مهرزده وشیطان قلوب شما راسخت کرده بااین حال من به عنوان یک مسلمان وظیفه خوددانستم این مطلب رابه شما بگویم شایدهدایت شوید

  • بهی:

   من هم با نظر شما موافق هستم این قوم یهود انقدر خطرناک و مخوف هستند که در تمامی مسائلی که به اینها مربوط هست خیلی خیلی باید محتاط بود چون واقعا پلید هستند و بدعن های وحشتناکی رو برای حفظ منافعشون وارد دین کردن و هر کسی این واقعیت رو نفی کنه نشون دهنده اینه که خیلی ساده لوح هستش

 • تازم دانستم در جواب ان برادر عزیزم که خود را مسلمان نام گذاشته بگویم اگر روزهبرای شکرانه است ÷س باید روز ۱۹-۲۰-۲۱ رمضان از ماه رمضان خذف شود چون حضرت علی به شهادت میرسه ونباید شکرانه انجام داد
  ایا حضرت حسین راضی است که شما توی خیابان وکوچه وغیره خودرا هلاک کنید که من شهید شده ام ایا راه بهتری برای دوستی ومحبت به اهل بیت ÷یامبر نیست م باداشتن عقل معرفت بینش دانش ایا کاری که میکنیم از روی عقل است ÷س به دیگران ایراد نگیرید وقتی خودتان کلی ایراد دارید

  • بهی:

   دوست مسلمان شناس گرامی تا حالا پیش خودت فکر نکردی این مسائلی که بازگو کردی هم به نوعی مثل مسائل روزه گرفتن روز عاشورا احتمال داشته باشه ( که یقینا ) برای انحراف از مسئاله اصلی قیام عاشورا درست شده باشه؟ وقتی توجه به بعد سیاسی و اساس حرکت امام حسین (ع) که همون رضای خدا وجهاد در راه خداهست جای خودش رو به بعد دلسوزی و گریه و زاری برای امام حسین میده حتما یک انحراف بزرگ و عمدی پشتیبان این قضیه هست .
   خدا لعنت کنه تمام بدعت آوران در دین و هدایت کنه تمام گمراهان و سست ایمانهایی هماننده بنده را

 • سلام:

  یک سوال:
  آیا روز دهم محرم در زمان پیامبر اکرم(ص) هم با نام روز عاشورا معروف بوده است تا احادیثی که به نقل از پیامبر اکرم(ص)در کتب اهل سنت ذکر کردید راست بوده باشد؟
  در این زمینه فکر و تحقیق کنید تا راست یا دروغ بودن این احادیث را به شما در جوابی دیگر عرض کنم…

 • foofoo:

  دوست عزیزم اگر کسی فقط روز دهم راروزه بگیرد اشکالی ندارد؟

 • رضا:

  با سلام
  عاشورا روز پیروزی خون بر شمشیر است و ضمن احترام به عقاید اهل سنت در رابطه با روزه این روز ، توصیه می کنم وقایع این حادثه جانکاه را برادران اهل سنت مطالعه کنند و اگر مذهب ما شیعیان زنده است الگوی ما محمد و آل طاهرین اوست که ما شهادت را از سرور آزادگان جهان امام حسین علیه السلام آموخته ایم

 • باسلام.

  (قل ان کنتم تحبو ن الله فاتبعونی یحببکم الله)

  قربان رسو ل الله صلی الله علیه وسلم برویم .

  امروز ما مسلمانان اسم خود رامسلمان گذاشته ایم به همدیگر توهین میکنیم مثل همین آقا که خود رامسلمان میداند .فقط دنبال تفرقه وشکاف بین برادران تسنن وتشیع است.

  متاسفم برای شما اقای مسلمان .بزرگان من وشما به هیچ احدی توهین نکرده بودند . بقول معروف الادب فوق النسب.یا ضرب الثل معروف عربی ادب المر خیر من ذهبه.

 • تسنیم:

  باسلام من تسنیم ۱۷ساله و شیعه هستم.
  دوستی که گفته بودید شیعه خود را روز عاشورا هلاک میکند اگر منظور شما کسانی هستند که روز عاشورا غمه میکشند بدونید از نظر علمای شیعه غمه کشیدن حرام است و بعضی از جاهلانی که از عاشورا و قیام تاریخی امام حسین فقط سنت ها و بدعت های به جا مانده را یادگرفته اند و هزاران درسی که امام حسین با قیام عاشورا به شیعیان و حتی به بشریت یاد دادند رو فراموش کرده اند غمه میکشند و این کار از نظر شیعه حرام است.همین افراد هستند که باعث میشوند برخی شیعه را مسخره کنند.
  اما روزه گرفتن در عاشورا در نظر شیعیان مکروه است چون بنی امیه این روز را به شکرانه قتل امام حسین و پیروزی ظاهری بر سپاه ایشان روزه میکرفتند.روزه عاشورا از نظرشیعه حرام نیست.مکروه است به دلایلی که ذکرشد.از شیعیانی که نظر میکذارند خواهش میکنم با احترام نظربنویسند تا وحدت حفظ شود.

یک نظر بگذارید

*

تقویم
بهمن ۱۳۹۴
ش ی د س چ پ ج
« دی    
 ۱۲
۳۴۵۶۷۸۹
۱۰۱۱۱۲۱۳۱۴۱۵۱۶
۱۷۱۸۱۹۲۰۲۱۲۲۲۳
۲۴۲۵۲۶۲۷۲۸۲۹۳۰
آرشیو ماهیانه